Исплива нова снимка од вооружената престрелка меѓу мигранти на српско-унгарската граница!

Точка

25/11/2022

22:26

7.505

Големина на фонт

а а а

Српското министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека полицијата започнала детален претрес на реонот кај границата Хоргош меѓу Србија и Унгарија поради дојава дека мигранти „пукале еден на друг“.

Според соопштението, полицијата на лице место затекнала шест мигранти, а еден 20 годишен мигрант е повреден. Тој имал две прострелни рани во градниот кош.

Српски „Курир“ пренесува дека полицијата реагирала и само во Хоргош и блискиот град Суботица привела повеќе од 600 мигранти кај кои, според српското МВР, биле пронајдени оружје и капа со амблем „ОВК“.

„Припадниците на МУП Србија ги презедоа сите мерки и активности за блокирање на овој простор. Откриени се повеќе од 600 нерегуларни мигранти, идентификувани се одредени лица кои учествувале во синоќешната престрелка, а пронајдено е и огнено оружје“, се вели во соопштението на српскиот МУП.
Спонзорирани линкови

Маркетинг