Студентите пак ќе маршираат за подобар студентски стандард

Макфакс

17/11/2022

11:47

804

Големина на фонт

а а а

Студентите повторно ги повикаа пратениците од сите партии да ги прифатат амандманите на денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет , кои се однесуваат на зголемување на износот на субвенциониран студентски оброк на 160 денари и продолжување на рокот за субвенционирање студентски оброк, а не како што се предлага истиот да биде до март 2023 година.

„Доста е од тоа 30 години политичките елити да мислат само на себе и да се хранат со октоподи, бифтеци и слично, а да нема пари за Македонскиот студент. Не смее да си дозволиме да штедиме на младите луѓе. Потребно е и итно решавање на другите наши проблеми како што е: износот на стипендиите, мерките за штедење на електрична енергија и условите во студентските домови.

Доста е од приказни за работни групи, планови, одбори и слично, кога студентите гладуваат и смрзнуваат. Се гледаме денес во 17:30 часот пред Влада на студентски марш по повод 17-ти Ноември, Меѓународниот ден на студентите, заедно да се избориме за она што ни следува. Студентскиот стандард мора да се подобри!“ велат од Студентски отпор.Спонзорирани линкови

Маркетинг