Маск призна дека Крим е руски: Најбогатиот човек на светот даде 4 предлози за решавање на конфликтот во Украина!

Точка

03/10/2022

21:00

4.359

Големина на фонт

а а а

Шефот на Tesla и SpaceX, Илон Маск, на својот Твитер профил претстави предлози за решавање на конфликтот во Украина. Севкупно, тој наведе, според него, четири главни точки кои можат да доведат до мир.

Пред сè, Маск предложи одржување повторени референдуми во регионите на LDNR, Запорожје и Керсон под надзор на ОН. Ако нивните резултати се разликуваат, тогаш Русија ќе мора да ги напушти овие територии, вели тој.

„Крим формално е дел од Русија, како што беше од 1783 година (пред грешката на Хрушчов)“, истакна Маск во втората точка.

Во другите две точки се вели дека треба да обезбедат водоснабдување на полуостровот и неутрален статус на Украина.

Маск признава дека на крајот на овој начин ќе заврши конфликтот, но повеќе луѓе ќе загинат.

„Исто така, вреди да се напомене дека можен, иако помалку веројатен, исход од овој конфликт е нуклеарна војна“, додава бизнисменот.
Спонзорирани линкови

Маркетинг