(Видео) Бегство: Колона од возила на границата на Финска и Русија, откако Путин прогласи делумна мобилизација

Макфакс

22/09/2022

10:43

5.242

Големина на фонт

а а а

Толпата на границата на Финска и Русија, откако претседателот Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, се зголеми во текот на ноќта, соопшти денеска финската граничари, додавајќи дека ситуацијата е под контрола.

– Финска будно ги следи настаните во соседна Русија по наредбата на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин за воена мобилизација – изјави вчера финскиот министер за одбрана Анти Кајконен, пренесува Ројтерс.

Бројот на лица кои вчера ја минале границата и понатаму е помал отколку за време на викендот, изјави шефот за меѓународни работи на финската гранична полиција,пренесе Телеграф.рс.Спонзорирани линкови

Маркетинг