Марко Асенсио бара излез од Реал Мадрид

Макфакс

16/08/2022

19:31

1.410

Големина на фонт

а а а

Шпанскиот репрезентативец Марко Асенсио ќе го напушти Реал Мадрид до крајот на летниот преоден рок, тврдат медиумите на Пиринеите. Тој сфати дека и оваа сезона нема да добива голема минутажа во тимот на Карло Анчелоти, со оглед дека не настапи на првите два натпревари, а нема добар однос ниту со клупското раководство.

На „кралевите“ не им се допаднало што Асенсио го ангажирал Жорге Мендеш за нов менаџер. Тој најчесто преговара кога фудбалерите сакаат да си заминат од клубот или пак се незадоволни од условите.

Асенсио сака да има голема минутажа за да се наметна кај селекторот Луис Енрике за настап во фудбалската репрезентација на Шпанија на Светското првенство. Тоа очигледно не може да го добие во Реал Мадрид.

Неговиот договор истекува следното лето, па „кралевите“ би сакале да го продадат до крајот на преодниот рок за да заработат отштета од неговото заминување.Спонзорирани линкови

Маркетинг