Кинескиот остров Хаинан, погоден од Ковид, сега го очекува тропска бура

Макфакс

10/08/2022

08:44

1.809

Големина на фонт

а а а

Централната метеоролошка опсерваторија издаде жолто предупредување за тајфун и очекува седмата бура во годината да стигне до островот Хаинан и провинцијата Гуангдонг околу пладне.

Силните ветрови од тропската бура Мулан се очекува да го зафатат Јужното Кинеско Море кон островот Хаинан во среда, зголемувајќи ја можноста за прекин на масовното тестирање на островот одмор кој се бори со голема пандемија на Ковид-19.

Централната метеоролошка опсерваторија издаде жолто предупредување за тајфун и очекува седмата бура во годината да стигне до островот Хаинан и провинцијата Гуангдонг околу пладне.

Можна е брзина на ветерот до 62 км/ч, соопшти опсерваторијата во Хонг Конг.

Во четврток рано попладне се очекува ветрови со силна ветровила да зафатат поголем дел од брегот на Јужното Кинеско Море.

Кина го активираше IV. нивото на итна реакција поради опасните ветрови и обилните дождови, објавија медиумите.

Мулан би можел да спречи тестирање на коронавирус на Хаинан, кој се обидува да ја спречи појавата што ги блокираше туристите во шпицот на сезоната на островот познат како „Хаваи на Кина“.

Голем контингент на здравствени работници беше испратен на островот да помогне.

Островот Хаинан пријавил 1.314 симптоматски и 585 асимптоматски случаи на Ковид во периодот од 1 до 9 август, пренесе Телеграф.рс.Спонзорирани линкови

Маркетинг