ДУИ: Инцидентот инсцениран од активистите на коалицијата: Алијанса-ВМРО-Левица

Макфакс

06/07/2022

22:47

1.715

Големина на фонт

а а а

Случувањата кај Трговскиот центар Мавровка се инсценирани од активистите на коалицијата: Алијанса-ВМРО-Левица, тврди владејачката Демократска Унија за Интеграција.

„ДУИ најостро ги осудува инцидентите на антиевропските протести поттикнати од проруските елементи во нашето општество, вклучително и сценариото што вечерва беше реализирано на плоштадот Скендербег во Скопје. Инцидентот меѓу активистите на ВМРО, ЛЕВИЦА и Алијанса не може да не се смета за однапред смислен и испланиран од оваа коалиција бидејќи протагонисти беа токму овие три партии и нивните поддржувачи.

Лицето што вечерва ги нападна своите коалициски партнери, вчера заедно со својот брат водеше кампања за ВМРО-ДПМНЕ, додека денес е функционер на ВМРО, директор на Комунална Хигиена во Скопје.

ДУИ повикува на смиреност и не поттикнување на меѓуетнички инциденти и насилство на протестите.

Антиевропските сили нема да успеат затоа што нашата земја е во НАТО и граѓаните ја сакаат Европа“, се наведува во соопштението на ДУИ.
Спонзорирани линкови

Маркетинг