Русија ја запре славината: Целосна блокада, запирање на транзитот на нафта од Казахстан во Европа!

Денар

06/07/2022

17:19

6.399

Големина на фонт

а а а

Судот во Новоросија го суспендираше конзорциумот на Каспискиот гасовод на 30 дена поради прекршување на животната средина.

Терминалот CPC кај Новоросијск добива нафта од Казахстан со годишен извозен капацитет од 67 милиони тони.

Русија ги блокира извозните правци на казахстанската нафта.

Русија го запре транзитот на нафта од Казахстан во Европа. Главниот извозен пат за нафтата на Казахстан сочинува повеќе од 80% од волуменот што се испумпува преку гасоводот (67 милиони тони нафта годишно).


Казахстан има големи резерви на нафта, но е без излез на море, освен Каспиското Море. Нафтата се извезува од Казахстан преку терминалот на Црното Море. Русија и Казахстан неодамна имаа несогласувања околу војната во Украина.

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев веројатно нема да ги признае таканаречените републики во Донбас.

Неодамна, претседателот на Казахстан му рече на Европскиот совет дека Казахстан со задоволство ќе и помогне на ЕУ да го стабилизира својот енергетски пазар со обезбедување повеќе нафта и гас.Спонзорирани линкови

Маркетинг