(Видео) Фатени со купишта евра: Приведени три лица од Скопје за изнуда, меѓу нив и полициски службеник, поднесена кривична пријава

Макфакс

01/07/2022

18:08

4.364

Големина на фонт

а а а

МВР информира дека на 30.6.2022 од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал уапсени се С.Д.(61), Н.К.(37) и М.Р.(43), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело изнуда по чл.258 од Кривичниот законик.

Според извештајот на полицијата, С.Д., поради претходен долг на оштетеното лице во износ од 63.500 евра во текот на 2004 година, до 2019 година со закани му наплатил околу 440.000 евра.

Во периодот од 2019 до 30.6.2022 година, С.Д., заедно со Н.К., во име на М.Р., полициски службеник, со закани по живот, му изнудиле дополнителни парични средства во износ од 560.000 евра со рок на исплата до 30.6.2022 година. Притоа, со оглед на сумата, оштетениот се договорил со изнудувачите неделно да им предава од 5.000 до 10.000 евра, сè до конечната исплата на 560.000 евра.

По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници, а во координација со Основното јавно обвинителство Скопје, по примопредавање на пари во износ од 3.000 евра од страна на оштетеното лице, трите лица се лишени од слобода.

Тие се задржани во полициска станица, а денеска против нив е поднесена кривична пријава по брза постапка и изведени се пред надлежен Јавен обвинител.Спонзорирани линкови

Маркетинг