(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Макфакс

23/06/2022

13:05

7.394

Големина на фонт

а а а

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи зборот и одлуката за Северна Македонија ќе му ја остави на парламентот, пренесуваат бугарските медиуми.

„Оваа одлука мора да ја донесе бугарскиот парламент. Јас си го одржувам зборот, без разлика кој што сака од мене. Нема хипотетичка можност за ништо друго. Јас сум премиер на Бугарија и кога ќе кажам нешто, си го одржувам зборот. Но, тоа е дека во наредните денови ќе имаме одлука на Народното собрание“, рече Петков, според БНТ.

Премиерот во оставка истакнал дека лично му се допаѓа францускиот предлог и смета дека неговото прифаќање би било историска шанса за Бугарија, но тоа мора да се направи на вистински начин.

Кирил Петков упатил критики до претседателот Румен Радев дека не зазел категоричен став за ова прашање и дека не го свикал Советодавниот совет за национална безбедност.

„Ако си претседател на место, го свикуваш Националниот совет, сите заедно седиме, дискутираме и излегуваме! Но маските паднаа, се изморив од кукавици! Ќе го одржам ветувањето кон бугарскиот народ и се надевам дека ќе имаме отворена дискусија бидејќи тоа е историја. Ова е момент што не смееме да го пропуштиме. Овој предлог е многу добар, поентата е дека мора да се направи на вистински начин“, рекол Петков.

Тој го критикувал и однесувањето на опозицијата.

„Не можете да излезете на телевизија и да се биете во гради затоа што ќе направите нешто, а потоа ќе блокирате комисија. Не можам да верувам дека не може да имаат кворум на вториот ден. А знаете ли зошто немаат кворум – затоа што е страшно и не може ни претседател на Собранието да изберат. Овие се кукавици и само размислуваат како да манипулираат. Ако сте државници – одете на комисија, донесете одлука ова да го кажете пред целиот бугарски народ. Јас денеска ќе кажам дека додека Народното собрание не донесе одлука, ставот на Бугарија останува таков каков што е“, рекол бугарскиот премиер во оставка.Спонзорирани линкови

Маркетинг