(Видео) Борисов: Кукавичкиот премиер ќе има поддршка од 59 пратеници од ГЕРБ, даваме зелено светло за С. Македонија и Албанија

Макфакс

22/06/2022

11:19

8.529

Големина на фонт

а а а

Бојко Борисов, лидерот на бугарската партија ГЕРБ рече дека Владата не направила ништо во врска со протоколот, кој е составен дел на францускиот предлог.

„Имав разговори со пратениците на ГЕРБ и ги прашав дали ми веруваат да го поддржам предлогот. Ако се осмели овој кукавица и лажго Петков, ќе има поддршка од 59 пратеници и „зелено светло“ за Северна Македонија и Албанија“ – изјави Борисов, пренесува „БГНЕС“.

Борисов денеска на прес-конференција повика веднаш да се свика Министерскиот совет, да се даде предлог и да се достави до Народното собрание.


„Верувам во Макрон, верувам во ЕУ. Сè што е добро во Бугарија доаѓа од ЕУ. ЕУ и НАТО во моментов бараат проширување со Западен Балкан. ГЕРБ го започна овој процес. Петков ќе оди во Советот на ЕУ и ќе каже дека некој му пречи. Петков ќе се крие и ќе се плаши додека ГЕРБ не ја заврши работата. Ние знаеме како да се грижиме за нашата работа. Француското претседателство ја направи најдобрата рамка и не може да биде подобра“ – рече Борисов.

Тој рече дека овој протокол сè уште не е потпишан.

„Петков си дозволува да лаже во Брисел дека ГЕРБ му пречи, дека министерот на Слави Трифонов му пречи и дека тие што не се со него се мафија. Не плашете се, дојдете во парламентот. Ова е најдоброто решение за Бугарија, Балканот и за ЕУ“ – вели Борисов.Спонзорирани линкови

Маркетинг