Надал без мака во Париз, ексшампионот Вавринка во аут

Макфакс

23/05/2022

19:31

615

Големина на фонт

а а а

Освојувачот на рекордни 21 гренд слем титули и легенда на Ролан Гарос, Рафа Надал лесно го мина првиот тест на физичка подготвеност на турнирот во Париз, победувајќи го Џордан Томпсон со 6:2/6:2/6:2, без да има знаци на повредата на реброто и на стапалото.

35-годишниот Шпанец одигра само пет меча на земја пред да пристигне на Ролан Гарос, најмалку во неговата кариера, но го започна обидот за 14-та титула во Париз на „Филип Шартие“ со рутинска победа над Австралиецот Томпсон, негова 299. гренд слем победа во кариерата.

„За мене е неверојатно што уште еднаш играм тука. Среќен сум што имав победа во три сета, и секогаш е олеснување да се мине во првото коло“, вели Надал.

Следен за Шпанецот ќе биде Французинот Корентин Муте, кој со 2:6/6:3/7:6(2)/6:3 го совлада поранешниот шампион на турнирот, 37-годишниот Швајцарец, Стен Вавринка. Трикратниот гренд слем шампион, кој ја освои титулата во Париз во 2015 година, неодамна се врати на тенисот по операцијата на левото стапало, и имаше само четири АТП меча пред настапот во Париз.

Вечерва, во првата ноќна сесија на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ ја почнува одбраната на својата титула против Јапонецот Јошихито Нишиока.Спонзорирани линкови

Маркетинг