Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

Макфакс

16/05/2022

11:21

1.366

Големина на фонт

а а а

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни последици.

„Безбедноста во Шведска и Финска нема да се зајакне по влезот во НАТО“ – посочи Рјабков и додаде дека од ситуацијата ќе зависи како Русија ќе ја обезбеди безбедноста во случај двете земји да влезат во алијансата.

Според Рјабков, влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе доведе до радикална промена на светската ситуација. Тој додаде дека никој не треба да има илузии дека Русија едноставно ќе го прифати тоа, пренесува РИА Новости.Спонзорирани линкови

Маркетинг