Вучиќ: Зимата што доаѓа за некои ќе биде најтешка во последните 70 години

Макфакс

15/05/2022

11:10

7.693

Големина на фонт

а а а

Претстојната зима за некои ќе биде најтешката во последните 70 години, предупреди српскиот претседател Александар Вучиќ.

„ Ќе недостига многу храна, енергенси има доволно, но поради лудата политика од сите страни тие ќе бидат скапи“, изјави Вучиќ на ТВ Прва.

Тој нагласи дека околу 25 отсто од светскиот пазар нема да има леб.

Српскиот претседател појасни дека нема извоз од украинските пристаништа, дека Русија исто така е спречена да извезува житарки, освен во пријателските земји, што значи дека во Европа нема ниту килограм.Спонзорирани линкови

Маркетинг