(Видео) Масакр во супермаркет во САД – влегол со пушка и убил најмалку десет луѓе

Макфакс

15/05/2022

10:25

4.482

Големина на фонт

а а а

Најмалку 10 луѓе се убиени во пукање во градот Бафало во американската сојузна држава Њујорк, пренесоа американските медиуми. Пукањето се случило во супермаркет.

Локалната полиција соопшти дека напаѓачот е уапсен и моментално е во притвор. Властите се уште не ги потврдиле деталите за инцидентот. Полициски извори велат дека напаѓачот влегол во продавницата со пушка и носел воена опрема и панцир. Полицијата ги затвори улиците околу супермаркетот.

Напаѓачот, наводно, емитувал се на „Твич“, социјална мрежа за стриминг на видео содржини. На приложеното видео се прикажани моментите пред нападот и очигледно не се прикажани убиствата. Предупредуваме дека на некои луѓе видеото може да им биде вознемирувачко.
Спонзорирани линкови

Маркетинг