Почина актерот Фред Ворд

Точка

13/05/2022

21:33

4.368

Големина на фонт

а а а

Холивудскиот актер Фред Ворд, познат по бројни улоги на филм и ТВ, починал на 79 години, соопштил неговиот публицист Рон Хофман.

Ворд починал на 8-ми мај на 79 години, но веста за неговата смрт била објавена денеска.

Не е наведена причината за смртта.


Ворд почнал да глуми на почетокот на 1970-тите години, по три години служба во американското воздухопловство. Работел и кратко како готвач, боксер и дрвосечач на Алјаска.

Првата голема улога му била во филмот на Клинт Иствуд "Бегство од Алкатраз" од 1979-та година.


Ворд глумел во повеќе од 90 филмови во жанр драма, комедија, трилер, научна фантастика.
Спонзорирани линкови

Маркетинг