Семејството Гучи подготвува тужба за филмот "House of Gucci" на Ридли Скот

Точка

30/11/2021

20:40

6.322

Големина на фонт

а а а

Семејството Гучи ѝ се закани на продукцијата на филмот "House of Gucci" со судски процес поради нивното портретирање на Патриција Реџани "црната вдовица".

Наследниците на Алдо Гучи тврделе дека продукцијата на филмот не се потрудила да го консултира пре да ги претстави членовите на семејството Гучи како насилници, неуки и нечувствителни за светот околу нив.


"Ова е исклучително болно од човечка гледна точна и навреда за наследството со кое денес е изграден бренд", се наведува во соопштението, кое во понеделникот го објавил италијанската телевизиска куќа АНСА.

Во неодамнештно интервју за Вог, Лејди Гага која ја глуми Патриција рекла дека "не сака да ја возвишува жената која сторила убиство", но дека сака им оддаде почит на жените кои низ историјата станале експерти за преживување.
Спонзорирани линкови

Маркетинг