Бајден: Штетата од глобалното затоплување е 100 милијарди долари годишно

Макфакс

26/10/2021

12:18

438

Големина на фонт

а а а

САД ја проценуваат штетата од глобалното затоплување оваа година на 100 милијарди долари, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Њу Џерси.

„Само оваа година глобалното затоплување ни предизвика штета од 100 милијарди долари“, рече шефот на државата. То потсети дека во средината на септември го посетил Њу Џерси, кој беше погоден од ураганот Ајда, и дека верува оти катастрофата ги погодила САД поради климатските промени.

Бајден нагласи дека имало 24 екстремни временски настани во САД помеѓу 2010 и 2020 година.

Ураганот Ајда од четврта категорија ја погоди Луизијана на 29 август, оставајќи повеќе од милион потрошувачи без струја. Обилните дождови од ураганот предизвикаа поплави во сојузните држави Њујорк, Њу Џерси и Пенсилванија.Спонзорирани линкови

Маркетинг