МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 329 нови случаи на Ковид-19, 13 лица починаа

Точка

17/10/2021

15:53

1.693

Големина на фонт

а а а

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 178

• Велес – 27

• Куманово – 20

• Прилеп – 16

• Штип – 13

• Струмица – 10

• Охрид – 9

• Tетово, Пробиштип и Кочани – по 8

• Битола – 7

• Кочани и Гевгелија – по 5

• Свети Николе – 3

• Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2

• Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица од Скопје (91г, 88г, 79г, 78г,69г и 68г), 3 починати лица од Велес (86г, 72г и 57г) и по едно починато лице од Прилеп (57г), Тетово (64г), Крива Паланка (78г) и Куманово (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до 02.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Гостивар и Демир Хисар, на возраст од 49 до 86 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 200 оздравени пациенти од:

• Скопје – 103

• Куманово – 15

• Битола – 12

• Штип – 11

• Велес и Прилеп – по 9

• Крива Паланка – 7

• Кичево – 6

• Кочани и Свети Николе – по 5

• Кавадарци – 4

• Берово – 3

• Радовиш, Кратово и Богданци – по 2

• Пробиштип, Гевгелија, Ресен, Гостивар и Крушево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.342.870 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.091 бројката на оздравени пациенти е 183.227, на починати е 6.940, а бројот на активни случаи изнесува 6.924Спонзорирани линкови

Маркетинг