До 15 часот излезноста на локалните избори изнесува над 30 отсто

Точка

17/10/2021

15:40

1.013

Големина на фонт

а а а

Според последните информации објавени од ДИК, до 15 часот на гласање излегле над 32,05 отсто од граѓаните на Република Македонија.

Информациите на веб-страницата на ДИК покажуваат дека на обработени 62,38 отсто од гласачите, до 15 часот гласале околу 364 илјади граѓани или 32,05 отсто.

Општина Новаци и натаму е на врвот по број на излезност, 59,68 отсто. По Новаци со надминати 50 отсто следуваат Демир Хисар со 55,28, Лозово со 54,04 отсто, Карбинци 51,71 отсто, Вевчани 51,25 отсто. Спонзорирани линкови

Маркетинг