Рекорден број на починати: 41 лице ја загубија битката со болеста- 539 нови случаи на Ковид-19

Макфакс

18/09/2021

21:37

3.658

Големина на фонт

а а а

Досега во земјата се направени вкупно 1.248.079 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.549 бројката на оздравени пациенти е 166.851, на починати е 6.437, а бројот на активни случаи изнесува 13.261.

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 274, Куманово – 52, Кавадарци – 25, Велес – 17, Прилеп – 15, Битола и Штип –по 14, Кочани – 13, Тетово – 12, Охрид – 11, Гостивар – 8, Струмица, Кичево и Радовиш – 7, Струга, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Валандово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија и Демир Хисар – по 4, Делечево, Виница и Кратово – по 3, Свети Николе, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 2, Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1 лице.

Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од: Скопје – 176, Куманово – 19, Струмица и Ресен – по 8, Кавадрци – 6, Прилеп и Битола – по 5, Кичево – 4, Штип – 3, Велес, Тетово и Гостивар – по 2, Кочани, Радовиш, Пробиштип, Демир Хисар и Свети Николе – по 1 лице.

Пријавени се 41 починато лице: 23 починати лица од Скопје (84г, 82г, 81г, 79г, 78г, 77г, 75г, 73г, 71г, 68г, 68г, 66г, 64г, 62г, 62г, 62г, 60г, 56г, 52г, 47г, 31г, 23г и 18г), 4 починати лица од Тетово (82г, 81г, 76г и 69г), по 3 починати лица од Куманово (71г, 69г и 66г) и Кичево (84г, 81г и 63г), по едно починато лице од Прилеп (66г), Гостивар (83г), Битола (72г), Струмица (75г), Охрид (78г), Струга (45г), Кавадарци (79г) и Дебар (54г)

Од пријавените 41 лице, 36 се починати во болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови.

Направени се 5.589 тестови преку: ИЈЗ-256, ЦЈЗ Скопје-74, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-62, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово-78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–62, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-326, Биотек-378, Систина-89, лабораторија Лаор-375, Синлаб-41, Ремедика-14, Плодност–82, Генеа-21, Никоб лаб-657, ВФВ Медикал-86, Ели Медика-140, Ројал Медика –63, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.451.

Досега во земјата се направени вкупно 1.248.079 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.549 бројката на оздравени пациенти е 166.851, на починати е 6.437, а бројот на активни случаи изнесува 13.261.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 80821, Активни 5869

Куманово 11005 948

Тетово 10733, Активни 1057

Прилеп 8892, Активни 283

Гостивар 7920, Активни 574

Битола 6925, Активни 250

Велес 6022, Активни 289

Охрид 5793, Активни 663

Кавадарци 5727, Активни 207

Струмица 5593, Активни 509

Штип 5543, Активни 247

Кичево 3872, Активни 480

Струга 3753, Активни 662

Кочани 3126, Активни 139

Гевгелија 2350, Активни 73

Неготино 2295, Активни 44

Свети Николе 1815, Активни 112

Ресен 1503, Активни 109

Радовиш 1475, Активни 118

Дебар 1442, Активни 149

Крива Паланка 1345, Активни 53

Берово 1193, Активни 50

Делчево 1107, Активни 67

Виница 1004, Активни 46

Пробиштип 893, Активни 45

Валандово 785, Активни 36

Богданци 543, Активни 21

Кратово 525, Активни 56

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 460, Активни 33

Демир Хисар 424, Активни 15

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 12

Македонска Каменица 292, Активни 22

Дојран 139, Активни 4Спонзорирани линкови

Маркетинг