Таравари за Сител: „Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови“

Точка

14/09/2021

20:26

1.126

Големина на фонт

а а а

Градоначалникот на Општина Гостивар и поранешен министер за здравство д-р Арбен Таравари во гостувањето во Тема на денот на Сител рече дека услови за лечење на болни лица нема во повеќе болници, проблемот не е само во Тетово, и дека оставките се готова работа и треба само да се стават на седница и да се изгласаат.

„Ние сме дефокусирани во моментов. Не зборуваме за пожарот, туку за моралниот чин на оставките. Тоа е готова работа. Треба да се стават на седница и да се стават нови луѓе во министерството и здравствената установа во Тетово“, вели Таравари.

Тој бара германските експерти кои треба да пристигнат во земјава и да бидат дел од истрагата за пожарот, да бидат однесени и во другите модуларни болници, за да ги разгледаат и да видат дали ги имаат потребни услови.

„Истрагата ќе покаже кој е виновен за ова. Сметам дека во моментов не треба да се затворат другите модуларни болници, но ако не ги исполниле условите воопшто не требало да се отворат“, вели Таравари.
Спонзорирани линкови

Маркетинг