Целосен хаос! Најмалку 18 мртви во затворите во Еквадор: Конфликт на ривалски групи затвореници!

Точка

22/07/2021

21:10

955

Големина на фонт

а а а

Најмалку 18 лица се убиени, а десетици се повредени во конфликтитете меѓу ривалските групи затвореници во Еквадор, соопштиле тамошните власти.

Според „AP“, судирите избувнале вчера во централниот затвор во градот Гвајакил, како и во затворот Латакунга.

Во судирите се повредени девет полицајци и 35 затвореници. Полицијата ја вратила контролата над затворите.


Полицијата на Твитер соопштила дека имало обид за бегство во затворот Латакунг, но дека биле фатени 45 затвореници.
Спонзорирани линкови

Маркетинг