Гобер дефанзивец на годината

Макфакс

10/06/2021

10:26

1.453

Големина на фонт

а а а

Центарот на Јута џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА-лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда.

Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес.

Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк Сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната.

Гобер во просек по натпревар имаше по 2,7 блокади, а Јута го имаше четвртиот најдобар дефанзивен рејтинг во лигата.Спонзорирани линкови

Маркетинг