Кризниот штаб со предлог до Владата: Од среда полициски час од 23 часот, кафеаните да работат до 22:30

Точка

03/05/2021

11:48

1.782

Големина на фонт

а а а

Главниот координативен кризен штаб денеска и предложи на Владата на наредната седница да усвои одлука полицискиот час да трае од 23 до 5 часот, а летните тераси на угостителските објекти да работат до 22:30.

Овој предлог доаѓа откако изминативе денови паѓаат бројките на новозаразени лица со коронавирус. Вчера беа регистрирани 105 нови позитивни на коронавирус.

"Наведените предлог-мерки на Министерството за здравство ќе се разгледуваат на следната владина седница и доколку се усвојат, би биле со важност од 5 мај 2021 година (среда)", се додава во соопштението.

Потсетуваме, угостителските објекти по затворањето повторно започнаа со работа на 28-ми април.
Спонзорирани линкови

Маркетинг