Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Макфакс

10/04/2021

17:33

2.647

Големина на фонт

а а а

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542.

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во:

Скопје – 452, Битола – 85, Куманово – 80, Прилеп – 49, Кавадарци – 45, Велес – 41, Струмица – 36, Охрид – 33, Тетово – 30, Штип – 27, Кичево – 22, Гостивар и Кочани – по 21, Гевгелија – 18, Струга – 15, Ресен – 13, Радовиш – 11, Делчево – 10, Дебар и Берово – по 8, Свети Николе, Крива Паланка и Пробиштип по 7, Дојран – 6, Неготино, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 5, и Валандово, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 4, Демир Капија – 3, Крушево и Пехчево по – 2, Кратово – 1.

Регистрирани се 2.003 оздравени пациенти од: Скопје – 1.145, Кавадарци – 147, Охрид – 101, Неготино – 81, Струга – 71, Куманово – 57, Прилеп – 53, Битола и Велес по – 43, Тетово – 34, Штип -32, Гостивар – 27, Струмица – 26, Гевгелија – 23, Делчево – 17, Крива Паланка – 15, Кичево – 14, Кочани – 10, Берово и Демир Капија по – 9, Ресен – 7, Свети Николе и Радовиш по – 6, Пробиштип, Валандово, Богданци и Македонски Брод по – 5, Виница и Крушево по – 3 и Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 10 од Скопје (91г , 83г , 65г , 79г , 2 лица по 74г, 72г, 70г, 63г и 60г), по 2 починати пациенти од Куманово ( 73г и 65г), Прилеп (90г и 81), Тетово (77г И 74г), Гостивар (78г и 48г), Кавадарци (70г и 46г), Гевгелија (66г и 61г) и Виница (67г и 64) и по 1 починат пациент од Битола (88г), Берово (76г), Велес (81г), Крива паланка (61г), Неготино (61г), Охрид (81г), Свети Николе (70г) и Штип (64г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 5.569 тестови преку: ИЈЗ-673, ЦЈЗ Скопје-124, ЦЈЗ Битола-107, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–11, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, МАНУ-154, Жан Митрев (Филип Втори)-260, Авицена-368, Биотек-473, Систина-338, лабораторија Лаор-1044, Синлаб – 209, Ремедика-99, Плодност – 78, Генеа – 8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.529.

Досега во земјата се направени вкупно 666.091 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 62.909, активни 10.139

Куманово 7.599, активни 1.257

Прилеп 7.583, активни 1.061

Тетово 6.680, активни 695

Битола 5.289, активни 1.326

Велес 4.976, активни 847

Гостивар 4.842, активни 526

Кавадарци 4.806, активни 624

Штип 4.553, активни 492

Охрид 4.516, активни 831

Струмица 3.601, активни 522

Струга 2.803, активни 241

Кочани 2.452, активни 305

Кичево 2.226, активни 318

Неготино 2.051, активни 279

Гевгелија 2.029, активни 419

Свети Николе 1.363, активни 141

Крива Паланка 1.142, активни 99

Ресен 1.129, активни 242

Радовиш 1.000, активни 155

Берово 939, активни 131

Делчево 894, активни 97

Дебар 888, активни 63

Пробиштип 733, активни 79

Виница 684, активни 102

Валандово 589, активни 100

Крушево 449, активни 122

Богданци 444, активни 76

Демир Капија 385, активни 60

Демир Хисар 347, активни 55

Кратово 342, активни 28

Македонски Брод 331, активни 49

Пехчево 241, активни 25

Македонска Каменица 216, активни 14

Дојран 126, активни 22Спонзорирани линкови

Маркетинг