Повторно високи бројки: Регистрирани 1.402 нови случаи на Ковид-19, починаа 29 лица

Макфакс

01/04/2021

17:18

3.380

Големина на фонт

а а а

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 603, Битола – 105, Куманово – 84, Велес – 82, Прилеп – 70, Струмица – 52, Охрид – 46, Кавадарци – 40, Штип – 36, Гевгелија – 32, Тетово и Гостивар – по 28, Кочани – 23, Кичево – 21, Струга – 20, Неготино – 16, Ресен – 14, Свети Николе – 13, Радовиш и Виница – по 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Пробиштип – 8, Берово и Македонски Брод – по 7, Демир Капија – 5, Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Крушево, Пехчево и Богданци – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

Регистрирани се 761 оздравен пациент од: Скопје – 388, Прилеп – 51, Битола – 45, Кавадарци – 37, Гостивар – 28, Тетово – 27, Куманово – 26, Велес – 24, Штип и Неготино – по 19, Гевгелија – 18, Струмица – 13, Ресен – 9, Берово – 8, Пробиштип – 7, Кочани – 6, Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Валандово и Крушево – по 3, Кратово, Демир Хисар и Богданци – по 2, Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 29 починати лица: 10 од Скопје (49г, 61г, 2 лица со 62г,63г,68г, 69г,72г,74г,и 76г), 3 од Битола (62г, 64г, 71г), по 2 пациенти од Прилеп (75г и 92г), Гостивар (70г и 74г), Кавадарци (50г и 62г), Штип (72г и 83г), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84г), Кочани (76г), Кичево(74г), Неготино (84г), Ресен (65г), Радовиш(58г) и Демир Хисар(80г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.978 тестови преку: ИЈЗ-777, ЦЈЗ Скопје-94, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–82, МАНУ-177, Жан Митрев (Филип Втори)-197, Авицена-334, Биотек-285, Систина-246, лабораторија Лаор-165, Синлаб – 63, Ремедика-46, Плодност – 62, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.331.

Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 58820, активни 9858

Прилеп 7131, активни 1095

Куманово 6944, активни 927

Тетово 6358, активни 613

Гостивар 4576, активни 487

Велес 4568, активни 754

Битола 4524, активни 802

Кавадарци 4491, активни 722

Штип 4307, активни 454

Охрид 4176, активни 796

Струмица 3306, активни 376

Струга 2698, активни 245

Кочани 2267, активни 253

Кичево 2032, активни 193

Неготино 1948, активни 391

Гевгелија 1859, активни 398

Свети Николе 1280, активни 127

Крива Паланка 1080, активни 110

Ресен 1015, активни 163

Радовиш 912, активни 120

Дебар 860, активни 56

Берово 850, активни 116

Делчево 845, активни 91

Пробиштип 703, активни 103

Виница 622, активни 83

Валандово 525, активни 89

Крушево 435, активни 124

Богданци 410, активни 74

Демир Капија 360, активни 82

Кратово 333, активни 29

Демир Хисар 326, активни 41

Македонски Брод 303, активни 38

Пехчево 235, активни 35

Македонска Каменица 211, активни 17

Дојран 114, активни 12Спонзорирани линкови

Маркетинг