3 сигнали дека внесувате премногу шеќер во организмот – препознајте ги пред да се доведете во опасност од дијабетес

Точка

22/02/2021

12:02

4.892

Големина на фонт

а а а

Нутриционистка открила кои се знаците дека вашето тело се бори со огромна количина внесен шеќер.

Шеќерот е еден од главните извори на енергија за нашето тело, но неговото преголемо внесување може да направи многубројни проблеми.

Ова се знаците кои укажуваат дека во телото имате премногу шеќер:


1. „Никакви“ сте

Внесувањето на храната доведува до нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта, по што доаѓа чувство на умор, изнемоштеност, како да не сте способни да правите ништо, вели нутриционистката Елизабет Спенсер.

2. Тешко ви е да заспиете

Поради истата причина (големата количина шеќер во крвта) може да се спомене и циклусот на сон, па така тешко може да потонете во сон или пак не спиете убаво.


3. Нервозни сте

Ова е симптом налик на зависност - сте се почестиле со десерт, шеќерот „скокнал“, потоа се намалило неговото ниво, и одеднаш - сакате уште, чувствувате како да сте гладни или пак нервозни.

Препознајте ги овие симптоми и внимавајте на внесувањето на шеќер во вашиот организам! Спонзорирани линкови

Маркетинг