Жешки наслови од регионот: Србија троши 700 илјади евра дневно на тестови за коронавирус, спорот помеѓу Скопје и Софија е пукнатина во НАТО

Точка

01/12/2020

18:11

1.247

Големина на фонт

а а а

Вучиќ му посака брзо оздравување на Пленковиќ, грчките епидемиолози сметаат дека е рано за укинување на карантинот, петиција за легализација на марихуаната во Црна Гора.

Србија


1. Брнабиќ: Србија троши 700 илјади евра дневно на тестови за коронавирус

2. Вучиќ му посака брзо оздравување на Пленковиќ

3. Пациент заразен со коронавирус се обидел да се самоубие во Лесковац

4. Кафеаните во Белград речиси целосно резервирани за Новогодишната ноќ

5. Од идниот викент на сила ќе стапат нови рестриктивни мерки

Грција


1. Епидемиолозите сметаат дека е рано за укинување на карантинот

2. Грант до 5 илјади евра за угостителите да набават греење за надворешните делови од локалите

3. Катимерини: Спорот помеѓу Скопје и Софија е уште една пукнатина во НАТО

4. Воена вежба на грчката и египетската воена морнарица

5. Американскиот амбасадор Пјат ја поздрави одлуката на Грција да ги купи авионите Ф-35

Албанија


1. Социјалистите бараат детална истрага за растот на бројот на починати од коронавирус

2. Поранешниот судија Луан Дачи осуден на шест месеци затворска казна

3. Отфрлен декретот на претседателот Мета за враќање на законот за државната полиција во парламентот

4. Пензионерите го игнорираат коронавирусот и покрај тоа што се ризична група

5. Отворен третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка со Македонија

Бугарија


1. „Фајненшл Тајмс“: Бугарија се приклучи на проблематичната европска група

2. Рекордни 221 починати како последица на коронавирусот

3. 422 лица загинаа во сообраќајни несреќи од почетокот на годината

4. Бројот на активни случаи се искачи на 90,700

5. Божиќниот пазар во Софија ќе се затвора порано поради прекршување на епидемиолошките мерки

Хрватска


1. Почина угледниот новинар Лазо Голужа

2. Од денеска се заоструваат мерките во земјата

3. Нов црн рекорд: 2,900 новозаразени и 75 починати

4. Полицијата нагласи дека нема да има насилно упаѓање во станови

5. Црвено и портокалово предупреддување поради снег, дожд и оркански бури

Црна Гора


1. Петиција за легализација на марихуаната

2. Црна Гора домаќин на најголемиот регионален турнир во е-спорт

3. Луковац: Црна Гора нема да ја смени одлуката, Србија да именува нов амбасадор

4. Кривокапиќ: Целта на новата Влада е да направи посложна Црна Гора

5. Милачиќ: Ставот на Вархеји ја враќа надежта во европската иднина

Словенија


1. 1,292 новозаразени со коронавирус

2. Економијата се подобрува во третиот квартал

3. 205 пациенти на интензивна нега

4. Хојс незадоволен од заштитата на границата со Хрватска

5. Владата го прогласи Хезболах за терористичка организација
Спонзорирани линкови

Маркетинг