32 пациенти ја загубија битката со вирусот, 336 новозаразени

Точка

01/12/2020

00:12

4.816

Големина на фонт

а а а

Министерот за здравство, Венко Филипче предмалку информираше за бројот на заразени и починати како последица од коронавирусот во последното деноноќие.

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 95

-Куманово 10

-Штип 12

-Прилеп 27

-Тетово 11

-Струга 1

-Велес 30

-Битола 34

-Охрид 1

-Кавадарци 7

-Гостивар 41

-Гевгелија 7

-Струмица 7

-Крива Паланка 3

-Радовиш 10

-Крушево 1

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Берово 3

-Валандово 1

-Виница 3

-Делчево 1

-Кратово 1

-Свети Николе 6

-Кичево 14

-Ресен 2

-Неготино 6

Починати се 32 лица, дванаесет пациенти од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82г), двајца од Прилеп (70 и 55г), тројца од Тетово (64, 79 и 67г), двајца од Струга (67 и 74г), еден пациент од Велес (51г), двајца од Охрид (70 и 74г), еден од Кавадарци (77г), еден од Гостивар (61г), двајца од Струмица (63 и 66г), двајца од Радовиш (62 и 70г), еден пациент од Кочани (64г), еден од Делчево (78г), еден од Кичево (64г) и еден пациент од Неготино (55г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од:

-Скопје 235

-Штип 42

-Прилеп 72

-Тетово 26

-Струга 1

-Велес 54

-Кавадарци 21

-Гевгелија 10

-Крива Паланка 6

-Радовиш 4

-Крушево 1

-Кочани 25

-Пробиштип 2

-Пехчево 1

-Берово 9

-Виница 2

-Делчево 10

-Кратово 2

-Свети Николе 7

-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 332. 286 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169.Спонзорирани линкови

Маркетинг