BMW M5 со 1000 КС против Porsche 911 Turbo S со 650КС: Кој ќе победи?

Точка

26/10/2020

18:59

1.418

Големина на фонт

а а а

Porsche на почетокот на март го претстави новиот 911 Turbo S кој е навистина импресивен автомобил, но сепак има на хартија послаби перформанси од ривалот од Баварија.

911 Turbo S располага со 3,8-литарски мотор кој развива 650 коњски сили, односно 70 коњски сили повеќе од претходникот, додека пак максималниот обртен момент изнесува 800 Nm.

Негов противник овојпат е импресивниот примерок на BMW – станува збор за М5 со 1000 коњски сили, а моторот кој може да ја испорача оваа сила е V8 и тоа 4,4-литарскиот чија сила на сите четири тркала се пренесува преку осмостепен автоматски менувач.Спонзорирани линкови

Маркетинг