Жешки наслови од регионот: Корона-бум во Словенија, во Србија евакуирани 147 деца

Точка

30/09/2020

16:45

2.317

Големина на фонт

а а а

Пациентите во Словенија ја избраа гостиварката Хатије Исмаили за најдобар доктор во 2020, Албанија го одложи почетокот на училишната година, Странци заразени доаѓале во Грција на одмор, најмногу заболени гости имало од Албанија.

Србија


1. Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку што било официјално соопштено

2. Србија од утре останува без туристички агенции

3. Избувна пожар во градинка во Србија – евакуирани 147 деца

4. Српскиот министер за надворешни работи бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

5. Вучиќ: Да се потпишат договорите од Брисел, но не според прописите на Косово

Грција


1. Нова рунда разговори меѓу Грција и Турција во НАТО, Столтенберг се надева на решавање на проблемите

2. Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

3. Потврдени 1.405 случаи на Ковид-19 кај странски посетители на Грција од почетокот на сезоната

4. Акропол добива ново осветлување

5. Странци заразени доаѓале во Грција на одмор, најмногу заболени гости имало од Албанија

Албанија


1. Албанија го одложи почетокот на училишната година

2. Рама се пофали со слика од Шар планина дека е во Албанија – па потоа кажаа дека било грешка

3. Во Албанија 127 новозаразени, починале четири лица

4. Бесими за Јуроњус Албанија: Регионалната соработка ќе го забрза економскиот раст

5. Во Албанија намален бројот на патници во поморскиот и железничкиот сообраќај за 1,3 милиони

Бугарија


1. Од почетокот на учебната година во Бугарија повеќе од 100 ученици и деца заразени со Ковид-19

2. Само олигарси и корупција – Бугарите се чувствуваат како да живеат во мафијашка држава

3. Бугарскиот претседател стави вето врз измените на изборниот законик

4. Во Бугарија 216 новозаболени, досега починаа 807

5. Бугарија очекува зголемување на бројот на заразени во зимскиот период

Хрватска


1. Во Хрватска 213 нови случаи на коронавирус и петмина починати

2. Хрватска ќе ја намали бучавата во кафулињата за луѓето да комуницираат без да се доближуваат

3. Грлиќ Радман: Очекуваме укинување на визите од САД за хрватските државјани

4. Претседателот на хрватскиот Сабор 14 дена во самоизолација

5. Милановиќ и Пленковиќ ја продолжуваат 'војната' преку медиумите

Црна Гора


1. Училиштата во Црна Гора почнуваат да работат по 'системот на семафор'

2. Кривокапиќ почна разговори за состав на новата влада

3. Еди Рама во ненадејна посета на Црна Гора

4. Милан Кнежевиќ: Услов за формирање на нова влада ќе биде да се повлече Законот за слобода на вероисповед

5. Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

Словенија


1. Продавниците во Словенија нема да бидат отворени во недела и за празници

2. Корона-бум во Словенија, рекорден број новозаразени - првпат над 200

3. Пациентите во Словенија ја избраа гостиварката Хатије Исмаили за најдобар доктор во 2020

4. Во Љубљана се оддржа 20-та парада на гордоста: Десетици чадори во форма на виножито

5. Продавниците во Словенија нема да бидат отворени во недела и за празници
Спонзорирани линкови

Маркетинг