Шарпланинска Лешница како дел од Албанија: Провокација на Еди Рама, ќе реагира ли македонската Влада?

Точка

29/09/2020

11:02

4.315

Големина на фонт

а а а

Премиерот на Албанија, Еди Рама објави фотографија од прекрасниот регион Лешница на Шар Планина и предизвика лавина на реакции кај граѓаните.

Рама во описот на фотографијата од водопадите на шарпланинската Кривошијска река во лешничкиот регион напиша: „Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“.

По ваквата провокативна објава на албанскиот премиер во која „присвои“ македонска територија која всушност не граничи ниту со Албанија, туку Косово, следуваа низа на реакции на социјалните мрежи, но засега нема никаква реакција од страна на македонската Влада.

#BeautifulAlbania🇦🇱❤️

#KanioniLeshnicës 😊

Posted by Edi Rama on Понеделник, 28 септември 2020Спонзорирани линкови

Маркетинг