Лесен летен ручек: Рецепт за кремаста супа од тиквички

Точка

12/08/2020

18:46

1.263

Големина на фонт

а а а

Тиквичките се многу сестрана и едноставна намирница за подготовка. Тие се исто така нискокалорични, но во истовреме и богати со разни нутритиенти.

Младите тиквички се идеални и за консумација во сиров облик, но денеска ви претставуваме рецепт за припрема на превкусна густа супа во која ќе ужива целото семејство. 

Потребни состојки:

- 4 млади тиквички

- 1 страк праз

- 1 парче пашканат

- 2 чешниња лук

- неколку гранчиња темјан

- прстофат чили снегулки

- ½ лажица мелен ким

- 750 мл. бујон или вода

- 150 мл. млеко

- сол, црн бибер

- маслиново масло


Начин на припрема:

1. Измијте ги тиквичките и исецкајте ги на крукчиња, без да ги лупите (или на коцки со подеднакви големини). Исчистете го празот и исецкајте го на крукчиња. Излупете го пашканатот и исецкајте го на ситни коцки.

2. Во еден сад загрејте маслиново масло, додајте го издробениот лук, чили снегулките и темјанот, а потоа додајте го празот. Гответе 7-8 минути, а потоа додајте го мелениот ким и пашканат и кратко пропржете.

3. Додајте ги тиквичките и налејте го бујонот или водата, посолете, додајте црн бибер и продолжете да готвите на средно силен оган околу 30 минути.

4. Оставете малку да се излади, а потоа со рачен миксер (или блендер) измиксирајте ја сварената супа.

5. На крајот додајте го млекото, оставете малку да крчка на тивок оган и по потреба додадете уште зачини.

6. Послужете во длабоки чинии, со коцки препржен леб и неколку капки маслиново масло.

Пријатно јадење!Спонзорирани линкови

Маркетинг