Жешки наслови од регионот: Белград и Приштина разговарале за размена на територии, осум туристи во Грција позитивни на Ковид-19

Точка

05/07/2020

12:17

3.644

Големина на фонт

а а а

Се затвораат српските џамии поради ширењето на коронавирусот, Грците вечерва би можеле да воведат забрана за влез на српски туристи во земјата, 1,600 полицајци ќе се грижат за безбедноста на туристите на албанското крајбрежје.

Србија


1. Болтон: Белград разговараше со Приштина за размена на територии

2. Се затвораат сите џамии поради ширењето на коронавирусот

3. Вук Јеремиќ го напушта Сојузот на Србија

4. Армијата доби нови беспилотни летала

5. Министерот Љајиќ: Од Ковид-19 почина мој пријател, имаше три негативни тестови

Грција


1. Осум туристи заразени со Ковид-19

2. Можно е вечерва да бидат затворени границите за српските туристи

3. На границите се чека и по 13 часа за влез во земјата

4. Отворен е безкарантински „воздушен мост“ со Велика Британија

5. Регистрирани се 25 новозаразени со коронавирус

Албанија


1. 1,600 полицајци ќе се грижат за безбедноста на албанското крајбрежје

2. Истражување: Мажите живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

3. Истрага за наместен натпревар: Им се закануваат казни на Билис Балш и Тирана

4. 110 деца заразени со коронавирус

5. Забележан е тренд на пораст на новозаболени

Бугарија


1. Невидени колони на границите со Грција

2. 180 новозаразени со коронавирус

3. Захариева незадоволна од одлуката на Велика Британија да не ги отвори границите за Бугарија

4. И натаму скромен број на туристи на црноморското крајбрежје

5. Бугарите трети во регионот по бројот на тестови за Ковид-19

Хрватска


1. Парламентарни избори во Хрватска

2. Нови правила, секој гласа со свое пенкало

3. Организиран првиот “Pride Ride” во Загреб

4. Пожар на Хвар, најверојатно бил предизвикан од гром

5. Директорката на Клиниката за инфективни болести, Маркотиќ: Загрижува порастот на новозаразени

Црна Гора


1. Се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

2. Крах на туризмот во Херцег Нови: 93% помалку туристи за разлика од лани

3. 57 нови случаи на коронавирус, еден пациент почина

4. Националното координациско тело за заразни болести го обвини Демократски фронт за загрозување на борбата против Ковид-19

5. Поради коронавирусот сè повеќе луѓе се враќаат на село и произведуваат храна

Словенија


1. Словенците меѓу лидерите по иновации во југоисточна Европа

2. Двојно зголемен бројот на новозаразени, но засега нема тешки случаи

3. Дончиќ им одговори на критичарите: Јас најдобро знам во каква форма сум

4. По воведувањето на построгите мерки, 290 лица завршија во карантин

5. На Хрватите кои транзитираат не им е потребен корона-тестСпонзорирани линкови

Маркетинг