Луѓето на плажата со чудење гледале што носи огромната птица во канџите...

Точка

03/07/2020

13:34

4.401

Големина на фонт

а а а

Снимката од плажата во Јужна Каролина станала вирална на социјалните мрежи.

„Знае ли некој кој вид птица е ова и дали држи ајкула во канџите?“ - пишува на снимката која што била објавена на социјалната мрежа Твитер пред неколку дена и која што собрала над 15.6 милиони прегледи.

На видеото кое што е снимено во Миртл Бич се гледа голема птица која што носи голема риба во канџите.

Ескпертите процениле дека не станува збор за морско куче, како што некои помислиле, туку рибата е позната со името ''лејдифиш'' (Elopidae).

Набљудувачот на птици, Дејвид Барет за „The Post“ вели дека птицата најверојатно е орел, познат по името ''орел рибар''.
Спонзорирани линкови

Маркетинг