Жешки наслови од регионот: Црна Гора ги легализираше истополовите бракови, Албанија отвора кампови за мигранти...

Точка

02/07/2020

11:04

2.004

Големина на фонт

а а а

Црногорските власти го усвоија законот за легализација на истополовите закони, Албанија отвора привремени прифатни кампови за мигрантите кои бараат азил, направени над 4 илјади тестови за Ковид-19 на грчките аеродроми.

Србија


1. Дачиќ: Богородица-Евзони е затворен поради корона-кризата во Македонија

2. Докторка предизвика скандал откако расистички навреди студентка од Ирска

3. Кризата со коронавирусот во Нови Пазар ескалира

4. Од септември децата ќе одат на училиште, но не секој ден

5. Несторовиќ повторно го привлече вниманието: Не сум видел ваков вирус кој напаѓа тестиси

Грција


1. Голем пожар на островот Хиос

2. На аеродромите направени над 4 илјади тестови за Ковид-19

3. 23 нови случаи на коронавирус

4. Во апартманите забранета употреба на клима уреди

5. Турски авиони повторно го нарушија грчкиот воздушен простор

Албанија


1. Рама ја повлече судската постапка против Харадинај

2. Се отворааат привремени прифатни кампови за мигранти

3. Европската комисија го претстави нацртот за преговарачки рамки за Албанија и Македонија

4. Се намалува бројот на новозаразени со Ковид-19

5. Австрија ги затвори границите за Албанија

Бугарија


1. Километарски колони на границите со Грција

2. 2,200 активни случаи на коронавирус, 446 хоспитализирани

3. Пратениците и натаму одбиваат да носат маски

4. Четири нови правила за вонредната ситуација

5. Бугарија се заканува со вето во ЕУ за Србија

Хрватска


1. Укинат е задолжителниот карантин за граѓаните на Србија, БиХ и Црна Гора

2. Над милион туристи го најавија доаѓањето на одмор во Хрватска

3. Нов послаб потрес во Загреб

4. Укината последната директна воздушна линија со САД

5. ОН: Хрватската економија ќе биде трета најпогодена на светот поради падот на туризмот

Црна Гора


1. Усвоен е закон за легализација на истополовите бракови

2. Најголеми купувачи на недвижности се Русите и Србите

3. 249 заразени, но сѐ уште не е прогласена епидемија

4. Швајцарија ја тргна Црна Гора од листата на ризични земји

5. Директорот на ИЈЗ: Туристите од регионот можат да го рашират вирусот

Словенија


1. Опозицијата бара оставка на целата влада на Јанша

2. Парламентот усвојува нови мерки за вториот бран на коронавирусот

3. Покавалец нема намера да поднесе оставка

4. И Словенија се приклучи на заедничкото соопштение на ЕУ за Хонгконг

5. Љубљанскиот Фестивал отворен со 9-та симфонија на БетовенСпонзорирани линкови

Маркетинг