89 новозаразени со коронавирус, а седум лица починаа

Нетпрес

01/06/2020

13:35

5.586

Големина на фонт

а а а

Седуммина пациенти заболени од ковид-19 починале во изминатото деноноќие во земјата.

Ова е најголемиот број починати од почетокот на епидемијата со корона вирусот во нашата земја, на 26. февруари, кога е регистриран првиот инфициран – патничката која се врати од Италија, а во Македонија влезе на граничниот премин Табановце.

Бројката на новозаболени е алармантно висока и изнесува 89 лица.

По двајца починати пациенти се од Скопје, Куманово и Тетово и еден смртен случај во Струга.

Во ГОБ „8 Септември“ починаа шест лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово, на 54-годишна возраст.

Направени се 727 тестирања. Во Скопје се потврдени 35 нови случаи, Куманово-12, Штип-27, Тетово-седум нови случаи, во Кочани се потврдени четири нови случаи и по еден случај во Гостивар, Струмица, Свети Николе и Прилеп.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје-2, Прилеп-12, Велес-3.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.315, бројката на оздравени пациенти е 1.569, на починати е 140, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.

Последната дистрибуција по градови е следната:

• Скопје – 876, активни 298

• Куманово – 467, активни 55

• Дебар – 51, активни 0

• Штип – 103, активни 68

• Прилеп –212, активни 30

• Тетово – 217, активни 83

• Струга – 84, активни 13

• Велес – 130, активни 27

• Битола –28, активни 3

• Охрид –23, активни 6

• Кавадарци – 5, активни 0

• Гостивар –27, активни 7

• Гевгелија – 4, активни 0

• Струмица – 4, активни 2

• Крива Паланка- 6, активни 0

• Радовиш – 4, активни 0

• Крушево – 3, активни 0

• Кочани – 37, активни 6

• Пробиштип – 2, активни 0

• Кичево – 3, активни 1

• Неготино -12, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0

• Македонски Брод – 2, активни 0

• Пехчево- 3, активни 0

• Делчево-1, активни 0

• Валандово -2, активни 1

• Виница – 3, активни 1

• Кратово-2, активни 0

• Берово-1, активни 0

• Свети Николе-2, активни 2.

Направените 727 теста се преку: ИЈЗ –446, ЦЈЗ Скопје-53 , Филип Втори (Жан Митрев) –9, Систина со PCR-метода -117 и МАНУ -102.

Досега во земјата се направени вкупно 30.302 тестирања на кКовид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се три позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти, хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 30 пациенти. На респираторна машина се 3, a со потешка клиничка слика се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 5 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип се хоспитализирани 15 пациенти, а на домашно лекување се следат 15 пациенти во стабилна состојба. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 27 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Денеска се очекува да бидат предложени нови мерки од Комисијата за заразни болести до Кризниот штаб на Владата.

Во 15 часот министерот за здравство, Венко Филипче ќе одржи прес конференција.Спонзорирани линкови

Маркетинг