Мистериозниот рецепт на McDonald's - еве како да го направите омилениот сендвич за само 15 минути

Точка

03/04/2020

20:45

3.885

Големина на фонт

а а а

McDonald's секогаш беа таинствени за нивните рецепти, кои се препознатливи по совршениот вкус и арома.

Откако ланците за брза храна ги затворија вратите, компанијата решила да откие како точно се подготвува познатиот „McMuffin“ сендвич со јајца.

Состојки

- англиски мафин
- 75 грама мелено свинско месо
- 2 јајца
- парче тврдо сирење
- 1 компир 

Подготовка

За почеток, место зачинете го со сол и бибер, направете две топчиња од него, а потоа од нив направете плескавици. Загрејте го шпоретот, а потоа печете ги околу 6-7 минути од двете страни.

Исечете го компирот во сад, па додадете едно јајце, сол и бибер. Загрејте масло, па истурете ја подготвената смеса (исправете ја во облик на плескавица). Пржете ги и вртете ги од двете страни, сè додека не станат златни и крцкави. Сега е време да го испржите јајцето.

Сите знаеме дека тајната на секој бургер од „McMuffin“ е редоследот по кој се редат состојките. Затоа, целата постапка погледнете ја во видеото во продолжение...Спонзорирани линкови

Маркетинг