Боженствено топло чоколадо: Напиток кој ќе ве згрее во овие изненадно студени денови

Точка

25/03/2020

15:52

1.214

Големина на фонт

а а а

Иако според календарот пролетта официјално нѝ пристигна, снегот нè изненади во овој период од годината.

Токму затоа е вистинско време да се згреете со топло чоколадо за чија припрема ви се потребни само 2-3 минути. 

Потребни состојки:

- 100 гр. шеќер

- 1 лажица густин

- 100 гр. исечкано чоколадо (мин. 50% какао)

- 50 гр. какао во прав

- прстофат морска сол


Начин на припрема:

1. Ставете ги состојките во блендер и блендирајте сè додека не добиете фина, хомогена смеса.

2. Вака подготвениот прашок ставете го во тегла со капак и чувајте го на собна температура во рок од 2 месеци.

Доколку сакате веднаш да уживате во топлото чоколадо, загрејте 250 милилитри млеко, тргнете го од оган и во него додадете 3 лажици од подготвениот прашок.

Вратете го млекото на оган и варете уште некоја минута со постојано мешање.Спонзорирани линкови

Маркетинг