Нов доказ за коронавирусот – која е најповолна температура за спречување на епидемијата?

Точка

24/03/2020

13:40

7.614

Големина на фонт

а а а

Заедниците кои што живеат во топлите места имаат компаративна предност во успорување на пренесување на коронавирусот инфекцијата, покажале претходните анализи на научниците од Технолошкиот институт во Масачусетс.

Истражувачите откриле дека поголем дел од пренесување на коронавирусот се случило во региони кои што се со ниски температури, помеѓу 3 и 17 целзиусови степени.

Додека земјите со екваторијална клима и оние на јужната хемисфера, каде што моментално е средина на лето, пријавиле случаи на коронавирус, регионите со просечна температура над 18 степени целзиусови претставуваат 6 отсто проценти помалку од глобалните случаи досега.

„Каде што температурите беа пониски, бројот на случаи почна брзо да се зголемува“ – изјавил Касим Букари, од „МИТ“ кој што е коавтор на истражувањето.


Треба да поминат од четири до шест седмици за здравствените научници да имаат појасна слика за тоа како временските услви го обликуваат прашањето на коронавирусот...

Фактот дека коронавирусот се шири во јужните делови на планетата покажува дека овој вирус е поотпорен на топло време од грипот и другите респираторни вируси кои што се ширеле во минатото.

Поради тоа од СЗО и понатаму ги повикуваат земјите итно и агресивно да делуваат за да се обидат да го задржат вирусот додека бројот на случаи е мал, а блиските контакти лесно можат да се пронајдат и да станат карантински.
Спонзорирани линкови

Маркетинг