„Голема чума во поморскиот град“: Нострадамус го предвидел коронавирусот, а еве кога ќе запре...

Точка

24/02/2020

21:06

36.620

Големина на фонт

а а а

Епидемијата коронавирус уби над 2.600 луѓе и заразила речиси 80.000 ширум светот, но дали мистичниот Нострадамус од 16-от век ја предвидел епидемијата на коронавирусот кога го користел терминот “голема чума“ пред речиси 500 години?

Коронавирусот во Кина ја надмина епидемијата на САРС вирусот од 2003-та година. Инфекцијата која започна од кинескиот град Вухан се прошири во повеќе од 30 земји надвор од Кина вклучувајќи и 13 луѓе од Велика Британија.

Вирусот е потврден и во Франција, Германија, Јапонија, САД, Сингапур, Австралија, Малезија, Камбоџа, Шри Ланка, Јужна Кореја, Виетнам, Непал...

СЗО епидемијата ја нарече “глобална вонредна состојба“, но сè уште нема статус на пандемија.

Некои дури бизарно тврделе дека мистикот Нострадамус го предвидел тоа.

Корисникот на Твитер, Марко Малакара напишал: Антихристот кој ја води Белата куќа, скакулците, поплавите, музите, коронавирусот. Мислам дека тоа е тоа што Нострадамус ни го кажуваше пред 465 години“.

Некој друг човек твитнал на шпански јазик: „Пристигна чумата на 21-от век. Пророштвото на Нострадамус. Ќе умреме набрзо. #coronavirus“.

„Голема чума на поморскиот град нема да престане додека не ја одмазди смртта на праведната крв, осудени да ја платат цената без направен злостор“ - се наведува во извадокот од Нострадамус. Спонзорирани линкови

Маркетинг