На оваа држава ѝ се заканува банкрот: Најлоша состојба од граѓанската војна досега!

Точка

24/02/2020

20:00

5.209

Големина на фонт

а а а

Инвеститорите кои ги држат либанските обврзници го очекуваат најлошото затоа што повеќегодишното лошо управување со финансиите може да го втурне Либан во најголемиот долг во неговата историја.

Официјалните лица на Меѓународниот монетарен фонд повикани се да ѝ помогнат на владата во Бејрут да најдат решение за управување со огромниот либански долг од околу 160 отсто од бруто домашниот производ среде најлошата финансиска криза од бруталната граѓанска војна во 1975-90-те години во таа земја и повеќемесечниот народен протест.

Двете најголеми светски бонитетни агенции во текот на викендот го намалиле суверениот кредитен рејтинг на Либан на ниво на “ѓубре“, наведуваат од американската телевизија Си-ен-си-би.

Кредитниот рејтинг на Либан е сега понизок и од Аргентина и Демократската Република Конго.


„Како последица на силниот финансиски, екстерен и политички притисок, сметаме дека во овој момент е речиси извесен проблемот помеѓу условите или пак едноставното неплаќање на комерцијалните долгови на Либан“ - наведено е минатата седмица во анализата на компанијата „S&P Global“.

Извештајот на оваа агенција следел откако што Нахиб Бери, претседателот на либанскиот парламент изјавил дека реструкцијата била долга и била “најдобриот исход“ за таа земја.

„Властите ќе мора да го реструктираат долгот, тоа е неизбежно. Тие ќе ги исцрпат девизните резерви за да го отплатат долгот, а тоа е класичен знак на неизбежно неизвршување на обврските во иднина. Прашањето е само “кога“, а не “дали“ тоа ќе се случи“ - изјавил Мохамед Фаур, либански финансиски експерт од Универзитетот Даблин. Спонзорирани линкови

Маркетинг