Заев: Пензиите ќе се покачат за 850 до 900 денари

Макфакс

12/11/2019

12:09

1.560

Големина на фонт

а а а

Буџетот за 2020 година превидува зголемување на пензиите како резултат на зголемување на минималната и просечната плата.

„Пензионерите ќе добијат покачување од 850-900 денари. За жал минималната пензија е 8.940 денари, а просечната пензија 14.000 денари“ , рече премиерот Зоран Заев на денешната презентација на предлог – буџетот за 2020 година.

Премиерот Заев најави зголемување на платите медицинскиот персонал, а од први јануари и на просветните работници.Спонзорирани линкови

Маркетинг