Познато е колку точно заработуваат македонските фудбалери во Серија А

Дерби

10/09/2019

14:27

2.052

Големина на фонт

а а а

Реномираниот италијански медиум „Газета дело спорт“ и оваа година ги објави сите детали околу платите кои фудбалерите ќе ги заработуваат во оваа натпреварувачка сезона во Серија А.

И во оваа кампања далеку пред сите е ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо со годинашна заработка од 31 милион евра. Најблиску до него е клупскиот колега Матијс Де Лихт кој ќе „собере“ 8 милиони евра по што следуваат Гонзало Игуаин и Ромелу Лукаку (Интер) со 7,5 милиони евра годишна заработувачка.

Кога се во прашање македонските играчи во Калчото, најдоброплатен е Елиф Елмас во Наполи со 1,5 милиони евра, Илија Несторовски со 600 илјади евра е трет на листата на најскапоплатени членови во Удине, додека пак Пандев во Џенова зема скромни 350.000 евра годишно со што станува јасно дека игра повеќе од задоволство, отколку за пари.Спонзорирани линкови

Маркетинг