Есенскиот моден тренд – носталгија за 90-тите

Точка

10/09/2019

12:37

1.848

Големина на фонт

а а а

Бидете свои при дегустација на трендот, сепак стилот нема на себе временски трагови-порачува модната дизајнерка Ивана Кнез. Толку многу различни стилови, а се во знакот на притаената авангарда – објаснува модниот новинар, критичар и дизајнер Небојша Толевски за есенскиот моден тренд. Во едно се согласни дека има навраќање на 90-тите.

Кои бои ќе доминираат оваа есен кога е во прашање модниот тренд?

Небојша Толевски: За среќа, модата е околу шест месеци пред реалниот живот, така што работите од колекцијата есен- зима се веќе во продажба. Толку многу различни стилови, а се во знакот на притаената авангарда. За да не пропуштите да носите пастелни нијанси што се идеални за летни настани на отворено (зборуваме за свадби, а не за музички фестивали), не брзајте да се облекувате во сива боја како што се приближува есента. Светли бои во есен се исто така доста соодветни. Изберете бледо розова и пробајте темно- виолетов костум. Како извор на инспирација, нека ви биде „Berluti“.

Ивана Кнез: Боите за оваа есен се неони комбинирани со темни контрасти и широки форми.


Какви материјали ќе се носат?

Небојша Толевски: Кожата ќе го одбележи есенскиот период и тоа оние ретро јакни од 90- те години.

Ивана Кнез: Во комплетен подем е носталгијата за 90-тите, па се комбинира, помеѓу суптилен минимал и oversize форми и vintage дезени со наговестување на 70-тите.


Деталите и тоа како придонесуваат во комплетниот стајлинг?

Небојша Толевски: Деталите ќе бидат во виолетова боја, посебно во делови на чантите и ракавиците, а чевлите и чизмите што помасивни, тоа подобро и помодерно.

Ивана Кнез: Модните додатоци се храбри, неочекувани, непрактични, statement Accessories се во екот на своето бидување. Бидете свои при дегустација на трендот, сепак стилот нема на себе временски трагови.


(А.В.)Спонзорирани линкови

Маркетинг