Израел почна да урива палестински згради

Макфакс

22/07/2019

08:56

1.178

Големина на фонт

а а а

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим.

Денешното уривање ја прекинува долгогодишната правна битка околу зградите, кои се протегаат над градот и го окупираат Западниот брег, пренесе АП. Израел тврди дека зградите се изградени илегално преблиску до неговата граница на западниот брег.

Жителите велат дека немаат каде да градат и дека добивањето дозвола за легална градба е невозможна.

Во уривањето, кое започна во текот на ноќта, веќе се уништени повеќе од 20 станови во зградите. Во ОН се проценува дека во зградите живеат околу 20 луѓе и дека со тоа ќе бидат погодени околу 350 сопственици на имоти кои се уште не се вселени.Спонзорирани линкови

Маркетинг