Чавушоглу: Нема потреба да се сфатат сериозно мерките на ЕУ против Анкара

Макфакс

16/07/2019

14:21

218

Големина на фонт

а а а

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави денеска дека нема потреба сериозно да се сфаќаат чекорите на ЕУ против Анкара во врска со дупчењето во ексклузивната економска зона на Кипар, пренесува „Спутник“.

Во најновиот развој на настаните властите на Северен Кипар поднесоа предлог до владата на кипарските Грци повикувајќи на соработка во експлоатацијата на природен гас покрај брегот на Кипар.

Предлогот доаѓа неколку дена откако Европската комисија и дипломатската служба на ЕУ предложија неколку можни санкции поради турското дупчење на кипарското крајбрежје.

Двата турски брода за дупчење, „Јавуз“ и „Фатих“, во моментот се закотвени на брегот на Кипа за да дупчат во потрага по нафта и гас. Кипар и Грција го сметаат тоа за провокација, а ЕУ ја повика Турција да го прекине дупчењето.

Анкара, пак, смета дека има право да дупчи во потрага по регионалните природни ресурси.

Спорот за природните ресурси помеѓу Република Кипар и Турција се интензивира во 2011 година кога беа откриени првите гасни наоѓалишта на крајбрежјето на островот.

Кипар е поделен уште од 1974 година кога турските сили влегоа на островот за да ги заштитат кипарските Турци од грчката заедница. Речиси една деценија подоцна беше прогласена Турската Република Северен Кипар, што само Турција ја признава.Спонзорирани линкови

Маркетинг