Албон имал проблеми со напонот на моторот

КРУГ.МК

15/07/2019

16:06

614

Големина на фонт

а а а

Проблемите на Албон, кој се уште не се целосно идентификувнаи, значеше дека болидот не е безбеден за допирање се додека не беш целосно исклучен.

„ИМАВМЕ МЕРКА НА ПРЕТПАЗЛИВОСТ ВО СИСТЕМОТ ПОД ВИСОК НАПОН, ИСТРАЖУВАМЕ ДА ВИДИМЕ ШТО СЕ СЛУЧИ. ВО ТАКВИ СЛУЧАИ ТРЕБА ЦЕЛОСНО ДА СЕ ИСКЛУЧИ МОТОРОТ И ДА НЕ СЕ ДОПИРА БОЛИДОТ.

СЕКАКО ДЕКА ПОДОБРИ БЕШЕ ДА ПРОДОЛЖИМЕ ДА ВОЗИМЕ ДО КРАЈОТ ОДОШТО ДА ЗАСТАНЕМЕ, ДА ГО ГАСНЕМЕ МОТОРОТ И ДА ГИ МЕНУВАМЕ ГУМИТЕ НА ТОЈ НАЧИН. ОДЛУЧИВМЕ ДА ОСТАНЕМЕ НА ПАТЕКАТА“, ПОЈАСНИ ТОЈОХАРУ ТАНАБЕ, ТЕХНИЧКИОТ ШЕФ НА ХОНДА.

Јапонецот откри дека таков проблем е многу невообичаен и редок, а прв пат се случува откако тој е дел од Формула 1 проектот на почетокот од минатата сезона.

„ОВА Е ПРВ ПАТ ВО ИЗМИНАТИОТ ПЕРИОД ОТКАКО ЈАС СУМ КРАЈ ПАТЕКАТА ДА Е СЕЛУЧУВА НЕШТО ВАКВО“.

Албон впзеше меѓу двата возачи на Рено во првата серија, а Рикардо заврши на 7мо место, Хулкенберг дојде до поени. Иако сите тројца променија гуми пред безбедносното возило, поените на Рено се доказ дека без маките на Хонда, Алекс ќе дојдеше до поени 4ти пат сезонава.

„НЕ САКАМ ДА СЕ ОПРАВДУВАМ. ПРЕДОЛАГАТА СЕРИЈА НА МЕДИУМ МИ НАПРАВИ ПРОБЛЕМИ. УШТЕ ЕДЕН КРУГ И МИСЛАМ ДЕКА НЕМАШЕ ДА ИМАМ ПОВЕЌЕ ГУМЕН СЛОЈ. СЕПАК, ИМАВМЕ ДОБАР РИТАМ, НО ГУМИТЕ НЕ ИЗДРЖАА“.Спонзорирани линкови

Маркетинг