Потерници на Интерпол за 20 осомничени за убиството на Кашоги

Макфакс

14/03/2019

21:30

1.126

Големина на фонт

а а а

Турското министерство за правда соопшти дека Интерпол издал црвени потерници за 20 лица кои турското правосудство ги бара во врска со убиството на саудискиот новинар, Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул.

Наведено е дека турските власти од Интерпол, на 15 ноември, побарале објавување на потерници за 18 лица, а за уште двајца на 21 декември.

Налози за апсење на осомничените Турција издала на 1 март.

Процесот против 11 осомничени почна во Саудиска Арабија во јануари, а обвинителството за 5 од нив побара смртна казна.

Телото на новинарот уште не е пронајдено.
Спонзорирани линкови

Маркетинг